Otoky a poranění na horách

Jak zabránit otokům a únavě během horských výletů pomocí kompresivní terapie

Dlouhé horské túry, zejména pokud je absolvujete jen jednou za čas, mohou být pro tělo velice vysilující. Není proto divu, že se pak kromě běžné únavy mohou objevit i otoky, či dokonce bolesti dolních končetin. Jak tomu zabránit? Poradíme vám.

Proč na túrách bolí, či dokonce otékají nohy?

Podívejme se nejdříve na příčinu obtíží v oblasti dolních končetin, které se během horských túr mohou objevit. Těch je totiž celá řada. Vždy je lepší odstranit příčinu než řešit následky.

Nadměrné namáhání nohou

Zejména pokud je pro vás typický spíše sedavý způsob života, dostane tělo při celodenním pěším výletu doslova šok. Je to podobné, jako byste vyrazili na intenzivní hodinový trénink do posilovny. Ve svalech se během zátěže vyplavuje kyselina mléčná a vzniká obrovský počet mikrotrhlin. To vše vede k tomu, že nohy i několik dalších dnů mohou být unavené, dostaví se bolesti a několik dalších dnů bude i běžná chůze spíše utrpením.

Nesprávná obuv

Na vině může být i nekvalitní obutí, kvůli kterému nemá chodidlo s kotníkem správnou oporu. Oblast nohou je pak v těžkém terénu každým krokem přetěžována, což vede k nadměrné námaze v oblasti kloubů, šlach i svalů. I zde lze očekávat bolest jak během výletu, tak následující dny po něm.

Nezdravá strava

Na výletech často zásadním způsobem změníme jídelníček. Máme větší tendenci zavítat na rychlé občerstvení, případně si nakoupíme trvanlivé potraviny s sebou. Přemíra soli v těchto potravinách může vést k vyššímu zadržování vody v těle. Následkem jsou oteklé končetiny.

Existují i další příčiny

Důvodů, které stojí za oteklýma nohama, je ale celá řada. Na vině mohou být i problémy se srdcem nebo cévní potíže – třeba křečové žíly. Otoky může paradoxně způsobovat i dehydratace. Na výletech má tělo vyšší výdej tekutin kvůli pocení, na zvýšenou hydrataci ale často zapomínáme. Tělo pak přepne do „nouzového“ režimu a veškeré tekutiny začne zadržovat. I to může vést k oteklým nohám.

Pomoci může kompresní terapie

Jestliže vás trápí výše uvedené problémy, může vám pomoci kompresní terapie. Ještě před výšlapem navlečte na dolní končetiny kompresní punčochy nebo kompresní obvazy. Komprese usnadňuje krevní oběh i výměnu dalších látek v dané oblasti. Zároveň bude celá oblast více zpevněná. Díky tomu nohy čelí během túry menším tlakům, zároveň rychleji regenerují. Klesá i riziko otoků. Kompresní vybavení na nohách ponechte i několik hodin po túře, kdy probíhá regenerace, v případě potřeby je můžete využít i během dalších dní. Na noc je ale nechte svlečené.

Zdroj foto: Halfpoint / Adobestock.com

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.